Program konferencji
Szczegółowy program Forum Dostępności 2024
PROGRAM FORUM DOSTĘPNOŚCI 2024
05 listopada
Sala "Architektura"
10:00 – 10:10 Oficjalne otwarcie Forum Dostępności
10:10 – 10:55 Panel otwarcia - Trendy 2025
Jak najnowsze trendy w dostępności i projektowaniu uniwersalnym będą kształtować rzeczywistość i nasze życie? Jak zmieni się architektura, przestrzeń publiczna i przedmioty codziennego użytku? Na co musimy być przygotowani, a czym nie musimy się martwić? O najbliższej przyszłości mówić będą eksperci: socjolożka-specjalistka od badań, badacz behawiorysta, ekspert technologii cyfrowych i neuronaukowczyni.
Moderator: Kamil Kowalski (Integracja LAB)
Paneliści: dr hab. Paweł Boguszewski (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN), Filip Dzięcioł (Billennium, PJATK, Mount.AI, Exerizon), dr Barbara Frątczak-Rudnicka (Grupa 4P), Natalia Olszewska (IMPRONTA)
10:55 – 11:40 GOŚĆ SPECJALNY - Philip Larsson (NC Nordic Care AB)
Szwedzki model polityki senioralnej jest znany na świecie. Przedstawiciel firmy NC Nordic Care AB pokaże, jak poprzez konkretne rozwiązania wnętrzarskie i meblowe realizować humanistyczny model opieki nad osobami starszymi.
11:40 – 12:00 Przerwa kawowa
12:00 – 13:00 A co pomiędzy budynkami? Kto odpowiada za dostępność chodników, przystanków, parków, skwerów, placów?
Przestrzeń styku inwestycji deweloperskich i miejskich. Jak mają się do siebie przestrzenie publiczne i inwestycje drogowe? Kto ponosi odpowiedzialność za dostępność skweru między blokami, a kto za bezpieczeństwo placów i przystosowanie parków dla potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami?
Moderator: Kamil Kowalski (Integracja LAB)
Paneliści: Donata Kończyk (UM Warszawa), Aleksandra Kwasek (UM Żyrardów), Adam Zając (ZDM Warszawa)
13:00 – 13:15 Dostępność w praktyce: Jak Posnania stawia na komfort każdego klienta? (Prelekcja)
Jak skupienie się na potrzebach klientów zmienia sposób myślenia o wprowadzaniu nowych standardów w dostępności? Kluczowe elementy holistycznego podejścia do dostępności, które kształtują unikalne doświadczenie konsumentów w Posnanii.
Prowadząca: Agnieszka Juszkis (Posnania Apsys Polska)
13:15 – 14:15 Człowiek w centrum (handlowym)
Jak Human Centered Design usprawnia funkcjonowanie przestrzeni komercyjnych. Rola eSg w zmianie myślenia właścicieli i zarządców centrów/parków handlowych. Dotychczas zarządcy centrów handlowych myśleli o klientach jak o "przemieszczających się portfelach". Co się zmieniło w tym podejściu? Jakie zmiany postrzegania klientów generują ich nowy obraz i świadomość potrzeb w oczach zarządców.
Moderator: Marcin Klammer (Polska Rada Centrów Handlowych)
Paneliści: Ewelina Grodzicka (Trei Real Estate), Agnieszka Kalinowska-Sołtys (APA Wojciechowski), Justyna Urbanowicz-Jaśniak (Posnania Apsys Polska)
14:15 – 15:00 Przerwa lunchowa
15:00 - 15:30 Oko w oko z Agnieszką Kalinowską–Sołtys
Rozmowa z architektką, partnerką i członkinią zarządu APA Wojciechowski Architekci, pierwszą w historii Prezeską Stowarzyszenia Architektów Polskich. Agnieszka Kalinowska-Sołtys to również autorka lub współautorka nagradzanych projektów z zakresu użyteczności publicznej, urbanistyki i wnętrz.
Prowadzący: Kamil Kowalski (Integracja LAB)
15:30 – 16:30 Dostępność na sygnale
Ochrona zdrowia i życia: szpitale, przychodnie, ewakuacja, powódź. Ostatni czas pokazał, jak ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo, odpowiednie przeszkolenie i wyposażenie nie tylko służb, ale również budynków, szpitali, środków transportu, instytucji kontrolujących bezpieczeństwo. Jak ważna jest dostępność, gdy ewakuujemy z pierwszego piętra, z pociągu, z peronu, ze szpitala, szczególnie w sytuacji kryzysowej? Jak istotna jest komunikacja i dostępność informacji?
Moderator: Piotr Czarnota (Manufaktura Dostępności)
Paneliści: dr Agnieszka Fujak (PESA Bydgoszcz SA), st. bryg. dr inż. Robert Piec (Akademia Pożarnicza), Paweł Potakowski (Migam), Iza Sopalska-Rybak (Fundacja Kulawa Warszawa), Iwona Parzyńska (Muzeum Narodowe w Krakowie)
16:30 - 17:30 Uniwersalnie o architekturze w kulturze
Co muszą zrobić kina, teatry, muzea, sale widowiskowe i biblioteki, żeby kultura była naprawdę dostępna? Czy wystarczy otwartość i empatia, czy potrzebne są konkretne rozwiązania w zakresie dostępności? Jak adaptować architekturę historyczną i projektować nowe budynki, aby działały holistycznie integrując równocześnie aspekty technologiczne i edukacyjne?
Moderatorka: Anna Żórawska (Fundacja Kultury bez Barier)
Paneliści: dr Monika Herkt (Poznańskie Centrum Dziedzictwa), Lucyna Kaczmarkiewicz (Poznańskie Centrum Dziedzictwa), Iwona Parzyńska (Muzeum Narodowe w Krakowie)
Sala Design
12:00 - 13:00 Uniwersalnie o designie - jak w oparciu o potrzeby niszy stworzyć produkty dla wszystkich?
Dostępność produktów zapewnia im masowy rynek, równocześnie zaczyna być wymogiem prawa. Universal design wkracza na rynek produktowy. Jaki jest pierwszy krok w projektowaniu uniwersalnym, i jak prowadzić dalszy proces projektowy rozwiązania uniwersalnego? Wypowiedzą się praktycy - najlepsze polskie studia projektowe, akademiczka implementująca universal design do programów studiów oraz specjalistka od regulacji prawnych w zakresie dostępności.
Moderatorka: Katarzyna Rzehak (Integracja LAB)
Paneliści: Malwina Antoniszczak (Instytut Sztuki i Designu UKEN w Krakowie, KrokAnt), Joanna Leciejewska (Joa-projekt, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, SWPS), dr Karolina Mendecka (Business Accessibility Forum, Fundacja Widzialni), Pawlak & Stawarski (Design Studio), Aleksandra Wojciechowska (Bank Gospodarstwa Krajowego)
13:00 - 14:00 Najtrudniejsze pomieszczenia w budynku
Łazienki, komfortki, pokoje rodzica z dzieckiem, pokoje wyciszeń - jak wypracować kompromis wobec nieskończonej ilości potrzeb i oczekiwań? Okazuje się, że łazienka w budynkach publicznych jest najbardziej humanistycznym miejscem, jedynym wychodzącym naprzeciw różnorodnym potrzebom, wskazującym trendy. Jakie są nowe rozwiązania w łazienkach i w jakim kierunku będzie się rozwijało to najwrażliwsze miejsce w budynku?
Moderator: Piotr Czarnota (Manufaktura Dostępności)
Paneliści: Katarzyna Cimoch (Fundacja Kulawa Warszawa), Anna J. Nowak (Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "ŻURAWINKA"), Beata Anna Richter (Pressalit), Jacek Wiśnicki (Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy)
14:00 - 14:15 Design dla każdego - przestrzeń sanitarna w duchu projektowania uniwersalnego (Prelekcja)
Łatwo się zgubić w gąszczu zaleceń i przepisów dotyczących aranżacji łazienek i toalet dla osób z niepełnosprawnością. Gdzie i na jakiej wysokości zamontować poręcze? Jak znaleźć funkcjonalne siedzisko natryskowe? I wreszcie, jak stworzyć przestrzeń sanitarną bez barier, z której z łatwością i przyjemnością skorzystają zarówno osoby całkowicie sprawne, jak i osoby potrzebujące wsparcia? Na te i inne pytania dotyczące tworzenia przestrzeni w duchu inkluzywności odpowie firma DELABIE, ekspert w kwestii przystosowania przestrzeni sanitarnych do szczególnych potrzeb osób o ograniczonej sprawności.
Prowadzący: Wojciech Bogusz (DELABIE)
14:15 – 15:00 Przerwa
15:00 – 15:30 Oko w oko z Karoliną Kruszewską
Młoda gwiazda designu, która podbiła rynek i serca m.in. zestawem figurek "Pose" służącym do edukacji seksualnej osób niewidomych. Nominowana do konkursu „The Best Designers under 30”. Wyróżniona jako jedna z 25 najzdolniejszych młodych osób w Polsce w konkursie Forbes 25 under 25, w kategorii działalność społeczna. Wykładowczyni w liceum plastycznym, Cosinus Katowice.
Prowadząca: Katarzyna Rzehak (Integracja LAB)
15:30 - 16:30 Zobacz dotykiem, poczuj, smakuj, usłysz. Zmysły w projektowaniu
W designie nie tylko wzrok ma znaczenie. Jak wykorzystać wszystkie zmysły, aby tworzyć rozwiązania i produkty o rozszerzonym spektrum uniwersalności? Współczesne podejście do projektowania coraz częściej uwzględnia zintegrowane doświadczenia zmysłowe. Projektanci starają się tworzyć przestrzenie, produkty i usługi, które oddziałują na wiele zmysłów jednocześnie, co prowadzi do głębszego zaangażowania i większej satysfakcji użytkownika.
Moderator: Kamil Kowalski (Integracja LAB)
Paneliści: Karolina Banaszkiewicz-Badura (Gimnastyka Wyobraźni), bryg. dr Barbara Piec (Akademia Pożarnicza), Kinga Strzelczyk (Balma Meble), Tomasz Wojakowski (PFRON)
16:30 – 17:30 Anatomia cukierka. Czy to, czego chcemy, jest tym, czego potrzebujemy?
Rola badań i testów użytkowników produktów w procesie projektowym. Jak dotrzeć do autentycznych potrzeb użytkowników? Jak w zalewie ofert badań wskazać na właściwe, takie które naprowadzą nas na trop mogący być początkiem innowacji? Czy MVP, persony, mapy empatii i prototypy są odpowiedzią na potrzebę precyzyjnego określenia potrzeb użytkowników?
Moderator: Kamil Kowalski (Integracja LAB)
Paneliści: dr hab. Paweł Boguszewski (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN), dr Agnieszka Fujak (PESA Bydgoszcz SA), dr Natalia Marciniak-Madejska (Sense Consulting)
06 listopada
Sala "Architektura"
9:00 – 9:30 Gość specjalny - Natalia Partyka
Spotkanie z Natalią Partyką, sześciokrotną mistrzynią paraolimpijską i czterokrotną uczestniczką igrzysk olimpijskich, reprezentantką kadry narodowej seniorek. O tym, jak połączyć karierę sportową i występy na igrzyskach olimpijskich z codziennym życiem i o tym, kiedy w sporcie niepełnosprawność jest przeszkodą, a kiedy wyzwaniem i motywacją.
Prowadząca: Katarzyna Rzehak (Integracja LAB)
9:30 – 9:45 Prezentacja badań dotyczących dostępności sektora finansowego
Prowadzący: Marta Wenclewska (Przedstawicielka Rzecznika Finansowego)
9:45 - 10:25 Dostępne płatności – czyli jakie?
O dostępności w sektorze bankowym będą dyskutować przedstawiciele sektora bankowego, producenci urządzeń i operatorzy płatności. Dostępny bank to nie tylko architektura budynku, ale także dostępność bankomatów, usług, aplikacji. Dostępny bank to także prosty język umów, ich przejrzystość i właściwa hierarchia treści.
Moderator: Marta Wenclewska (Przedstawicielka Rzecznika Finansowego)
Paneliści: Wojciech Drzewiński (Urząd Komunikacji Elektronicznej), Marta Maliszewska (Komitet Agentów Rozliczeniowych), Jerzy Porzucek (BNP Paribas Bank Polska), Paweł Zagaj (Związek Banków Polskich)
10:30 - 11:00 Przerwa kawowa
11:00 - 11:55 Czy każdy może być "S"uperbohaterem_ką? eSg - Environmental, Social and Corporate Governance, czyli środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny
Rozwiązania architektoniczne w służbie człowieka - opowiedzą o nich przedstawiciele najlepszych biur architektonicznych i firm dbających o zrównoważony rozwój. Dlaczego firmom opłaca się polityka ESG? Okazuje się, że przedsiębiorstwa wdrażające ESG często inwestują w poprawę warunków pracy, zyskują także wizerunkowo przez co stają się poszukiwanymi pracodawcami.
Moderator: dr Jan Cieśla (Buro Happold)
Paneliści: Magdalena Błądek (Apsys Polska), Jędrzej Kolesiński (Foster + Partners), Edyta Korycka (Torus Sp. z o.o.), Jan Pawlik (ISS Facility Services Sp. z o.o.), Katarzyna Unold (TDJ ESTATE)
12:00 - 12:55 Mieszkaniówka. Dostępność czy łatwa adaptowalność?
Obiekty mieszkaniowe, hotele, obiekty najmu instytucjonalnego, akademiki. Zamieszanie w przepisach i brak nowych warunków technicznych dla tych budynków. Jak poradzić sobie z dostępnością w obiektach mieszkaniowych, tak żeby dogoniły nowopowstające obiekty biurowe, które najszybciej wprowadzają dostępność?
Moderatorka: Magdalena Błądek (Apsys Polska)
Paneliści: Piotr Grochowski (Grupa Arche), Aleksandra Markuszewska (Skanska Residential Development Poland), Paweł Pura (Schindler Polska), Natalia Żebrowska (PFR Nieruchomości)
12:55 – 13:15 Przerwa kawowa
13:15 - 13:30 Jak czynić świat bardziej dostępnym? (Prelekcja)
Przedstawiciel firmy Alumaster zaprezentuje, jak ich systemy progów bezbarierowych wpływają na codzienne funkcjonowanie użytkowników. Od ponad 15 lat firma wprowadza na rynek polski rozwiązania, które przekształcają przestrzenie publiczne i prywatne, czyniąc je bardziej dostępnymi dla wszystkich. Dzięki zastosowaniu progów bezbarierowych, użytkownicy zyskują niezawodność, komfort i istotną łatwość w przemieszczaniu się. Oprócz funkcji praktycznych Alumaster zwraca również uwagę na walory estetyczne swoich produktów, które stają się bardziej przyjazne dla wszystkich użytkowników.
Prowadzący: Krzysztof Zieliński (Alumaster Polska Sp. z o.o.)
13:30 - 14:30 Liderzy Dostępności Architektonicznej, czyli poznaj najbardziej dostępne miejsca w Polsce
Prezentacja laureatów konkursu Lider Dostępności, prowadzonego przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich od roku 2016. Konkurs wydobywa najbardziej dostępne realizacje architektoniczne ze wszystkich sfer życia.
Moderator: Tomasz Majda (Towarzystwo Urbanistów Polskich)
Paneliści: Maria Badeńska-Stapp (Narodowy Instytut Dziedzictwa), Oskar Grąbczewski (OVO Grąbczewscy Architekci), Anna Milczanowska (Łazienki Królewskie), Iwona Parzyńska (Muzeum Narodowe w Krakowie)
14:30 – 15:00 Ogłoszenie wyników konkursu "SWITCH" na najlepsze dostępne produkty i usługi na polskim rynku
Jedyny konkurs na polskim rynku nagradzający za projektowanie uniwersalne. Konkurs zorganizowany przez Fundację Integracja i Stowarzyszenie Projektowe SPFP.
15:00 – 15:15 Accessibility Challange
15:15 – 15:30 Podsumowanie i zamknięcie konferencji
Co wynika z przeprowadzonych paneli, wszystkich rozmów i dyskusji? Czy dowiedzieliśmy się czegoś nowego? Czy jakieś wnioski i kontakty pomogą nam kontynuować misję dostępności na polach architektury, designu, całości życia i aktywności?
15:30 Lunch
Sala "Design"
9:30 - 10:25 Neuro - różnorodność w biurze
Jak sprostać nowym wyzwaniom i potrzebom różnorodnych pracowników? Pracownicy z różnymi neurotypami to ludzie z różnymi stylami myślenia, którzy wnoszą unikalne perspektywy, co może przekładać się na lepsze zrozumienie rynku i klientów, a akceptacja różnorodności neurologicznej sprzyja inkluzywnej atmosferze miejsca pracy.
Moderatorka: dr n. med. Karolina Adamska-Woźniak (Forum Odpowiedzialnego Biznesu)
Paneliści: Marta Ambroziak (EY Polska), Krzysztof Czechowski (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), Karolina Janowska (Castorama), Natalia Olszewska (Impronta)
10:30 – 11:00 Przerwa kawowa
11:00 – 11:55 Gra w dostępność
Rozwiązania technologicznie w służbie człowieka - czy wykorzystujemy potencjał technologii, aby zwiększyć dostępność gier, urządzeń i rozwiązań oraz czy technologia i urządzenia wykorzystują dostępność, aby zwiększyć swój potencjał? Opcje sterowania, dostosowanie wizualne, napisy i audiodeskrypcja, intuicyjny design interfejsu użytkownika oraz dostosowanie trudności - to podstawowe, ale czy jedyne możliwości zwiększenia dostępności cyfrowej?
Moderator: Jacek Zadrożny (Certes Sp. z o.o.)
Paneliści: Łukasz Ostrowski (Flow360), Szymon Pepliński (ING), Alicja Zapalska (CD Projekt Red)
12:00 - 12:55 Business Accessibility
Podczas panelu przedstawiciele różnych sektorów biznesu objętych ustawą, która wejdzie w życie 28 czerwca 2025 roku, przedyskutują jej potencjalny wpływ na polski i europejski rynek. Dyskusja obejmie wpływ nowych regulacji na konkurencyjność i innowacje, a także rolę konstruktywnego trialogu między biznesem, ekspertami i organami nadzoru. Paneliści zastanowią się, czy biznes jest przygotowany na wyzwania i szanse związane z dostępnością oraz jak najlepiej wykorzystać krótki czas do wejścia w życie ustawy na transformację?
Moderatorka: dr Karolina Mendecka (Business Accessibility Forum, Fundacja Widzialni)
Paneliści: Julita Dul-Tomczuk (Bank Gospodarstwa Krajowego), Julia Goll (Microsoft), Łukasz Iwancio (PFRON), Andrzej Pyra (Santander Bank Polska), Łukasz Wiktor (mBank)
12:55 – 13:15 Przerwa kawowa
13:15 – 14:30 Dostępnościoza, czyli przesyt dostępności. Gdzie jest balans?
Brak ergonomii, przytłoczenie informacją wizualną i dotykową, pstrokacizna. Czy zawsze podnosząc dostępność poprawiamy komfort i użyteczność? Paneliści pokażą case studies, w których zastosowano taką ilość rozwiązań dostępnych, że zaburzyło to możliwość użytkowania, a priorytet uniwersalności doprowadził do obniżenia zwyczajnej funkcjonalności.
Moderator: Kamil Kowalski (Integracja LAB)
Paneliści: dr inż. arch. Iwona Benek (Wydział Architektury, Politechnika Śląska), dr Lech Kolasiński (Instytut Sztuki i Designu UKEN w Krakowie), Paulina Malinowska-Kowalczyk (Kancelaria Prezydenta RP), Teresa Sosnowska (Polski Komitet Normalizacyjny)
*Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie. Wersja z dnia 25.10.2024 r.