Organizator:

Uniwersalnie o designie. Jak projektować produkty dostępne?

Podziel się

Czy dziś wystarczy nam siedem zasad projektowania uniwersalnego Ronalda Mace’a? W oparciu o co tworzymy dostępne towary i usługi. O swoich doświadczeniach opowiedzą projektanci produktów, które na co dzień ułatwiają nam życie, otwierają nas na różnorodności, włączają nowe grupy odbiorców.

PANELIŚCI: 

 

dr inż. Witold Kasperkowiak - AQUASTONE

Założyciel firmy Aquastone – specjalizującej się w produkcji wyrobów sanitarnych, łączących wyszukany design z pragmatyzmem w użytkowaniu.

Od ponad 20 lat zajmuje się zarządzaniem przedsiębiorstwami i zespołami projektowymi w środowisku produkcyjnym o zasięgu globalnym. Specjalizuje się w międzynarodowym transferze technologii, wprowadzając wiele firm i marek na rynki europejskie oraz amerykańskie.

Autor publikacji dotyczących internacjonalizacji działalności i zarządzania ryzykiem w tym obszarze. Ekspert i konsultant w zakresie ekspansji geograficznej oraz przejęć i fuzji przedsiębiorstw.

Na co dzień w swojej pracy współpracuje z uczelniami, ośrodkami badawczymi i laboratoriami naukowymi oraz fundacjami na całym świecie.

Absolwent Politechniki Poznańskiej oraz Akademii Leona Koźmińskiego.

 

Michał Latko - projektant wzornictwa przemysłowego i menedżer dizajnu. Absolwent Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk pięknych w Katowicach oraz kierunku Zarządzania Innowacją (Design Management) Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał 31 lipca 2007 roku na kierunku wzornictwo w zakresie projektowania form
przemysłowych (promotor – prof. Jerzy Wuttke). W 2005 zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Interior Motives Design Awards w kategorii „Best use of technology” za projekt koncepcyjny kabiny ciągnika siodłowego marki Volvo. Od 2006 roku nieprzerwanie prowadzi własną pracownię projektową dostarczając klientom strategicznego wsparcia w zakresie tworzenia i
wdrażania nowych produktów i usług. W 2008 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Śląska Rzecz w kategorii produkt za projekt systemu sygnalizatorów świetlnych ZIR Slim dla firmy GrupaZIR.


W latach 2009 – 2011 wspomagał działania z zakresu wprowadzania nowej strategii wzornictwa i komunikacji wizualnej w Grupie Kapitałowej VOX. W latach 2011-2013 członek interdyscyplinarnego zespołu projektowego programu Design Silesia, którego liderem był Urząd Marszałkowski województwa Śląskiego. Od 2011 roku współpracuje z czołowymi polskimi biurami projektowymi, sięgając z nimi po prestiżowe nagrody, w tym po: The Red Dot Design Award, Design Management Europe Award, iF Product Design Award. W roku 2018 wraz z zespołem projektowym firmy SONDA SYS otrzymał Nagrodę Funduszu Górnośląskiego za projekt przemysłowej drukarki do wytwarzania
technologią przyrostową z wykorzystaniem sproszkowanych poliamidów (SLS). A w 2021 roku wraz z zespołem firmy TENKA sięgną po prestiżową nagrodę The European Product Design Awards za projekt przyczepy do przewozu psów. Od 2018 roku związany jest z kierunkiem Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie wspólnie z dr hab. Andrzejem Sobasiem w Pracowni
Projektowania Ergonomicznego wspiera rozwój młodych projektantek i projektantów. Na co dzień ojciec dwóch wspaniałych istot, które uwielbiają aktywnie spędzać czas.

 

Joanna Leciejewska

„Projekt jest dla mnie zagadką do rozwiązania. Odpowiedź uzyskuję, gdy każdy element pasuje do siebie, tworząc całość — poprzez harmonijne zrównoważenie ergonomii, funkcjonalności i sztuki. W duchu upraszczania formy do jej logicznego ostatecznego kształtu dla pięknego, sprytnego i oryginalnego rozwiązania.”

Absolwentka i wykładowca Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz Uniwersytetu SWPS.

Projektantka wzornictwa przemysłowego. Łączy umiejętności, doświadczenie i kompetencje z zakresu wzornictwa przemysłowego, sztuki, materiałoznawstwa, aspektów technicznych i konstruktorskich.

Produkty, które projektuje są efektem obserwacji potrzeb użytkowników oraz kontekstu użytkowania finalnego wyrobu - dzięki temu tworzy nowatorskie obiekty.  Podczas procesów projektowych współpracuje z potencjalnymi odbiorcami, również o wyjątkowych potrzebach - z dziećmi, sportowcami, osobami z dysfunkcją wzroku. Pracuje dla wielu branży, takich jak meblarstwo, sprzęt optyczny, AGD, oświetlenie, sprzęt medyczny.

Juror w konkursach:

  • iF Student Design Award
  • Design Europa Awards organizowany przez Urząd Unii Europejskiej ds.Własności Intelektualnej

 

Nagrody:

  • Red Dot Design Award × 3
  • Tytuł Dizajnera Roku  2013 Instytutu Wzornictwa Przemysłowego
  • Dobry Wzór  IWP × 9
  • Must Have × 11
  • Top Design Award × 2
  • Philips EkoDesign × 2

 

PROWADZĄCA:

 

Katarzyna Rzehak - historyczka sztuki oraz badaczka i krytyczka designu. W Fundacji Integracja zajmuje się projektowaniem uniwersalnym, audytami i certyfikacją produktów oraz usług pod kątem dostępności. Pracuje w programie „Pierwszy krok do windy” w jakim Fundacja Integracja wraz z BGK proponują konkretne rozwiązania w zakresie dostępności budynków mieszkalnych. 

Przez dziesięć lat pracowała jako dyrektor w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, gdzie prowadziła DOBRY WZÓR, profesjonalny konkurs nagradzający wdrożenia przemysłowe. Wykładała historię designu na studiach podyplomowych Design Management organizowanych przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej i IWP oraz w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Obecnie prowadzi kurs historii designu i współczesnych zagadnień wzornictwa dla studentów Politechniki Bydgoskiej. Jest stałą współpracowniczką tygodnika POLITYKA.