Organizator:

Panel Otwarcia - Trendy 2023/24

Podziel się

Zmiany demograficzne, neuroróżnorodność, dynamiczny rozwój technologii, sztuczna inteligencja – to tylko niektóre wyzwania współczesności. Goście reprezentujący świat badań, demografii, architektury i technologii zastanowią się nad miejscem człowieka i jego potrzeb w zmieniającej się rzeczywistości

Panaliści: 

Dr inż. arch. Iwona Benek

Adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania uniwersalnego oraz SKN Universal Design (wspólnie z dr hab. inż. arch. Katarzyną Ujma-Wąsowicz, prof. PŚl).

Specjalistka ds. dostępności architektonicznej przy Centrum Wiedzy Projektowania Uniwersalnego (CWPU) Politechniki Śląskiej.

Architektka/projektantka PFRON w projekcie pn. „Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej (OWDA) – kompleksowe usługi w zakresie dostępności architektonicznej dla podmiotów publicznych”.

Stale współpracuje z Centrum Alzheimera w Warszawie w ramach inicjatywy „Neuroprzyjaciele”. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Gerontolicznego (PTG).

Laureatka Medalu w kategorii “Leader of Social Innovations” za kreowanie i inicjowanie projektów dedykowanych osobom starszym, który otrzymała od Światowej Organizacji Własności Intelektualnej WIPO w 2021.

 

dr Jakub Jezierski - ASP Warszawa

Projektant graficzny mieszkający w Warszawie. Z wykształcenia architekt. Wykładowca w Pracowni Podstaw Komunikacji Wizualnej na Wydziale Wzornictwa Akademi Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 2023 obronił doktorat pt Wizualne formy protestu i ich wpływ na kształtowanie postaw społecznych. Specjalizuje się projektowaniu prasowym, brandingu, wystawiennictwie, typografii i ilustracji. Zdobywca złotego medalu w konkursie tematycznym 27. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Laureat konkursów Polish Graphic Design Awards, Projektu Roku, Klubu Twórców Reklamy i Grandfrontu. Współzałożyciel i członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

 

Kamil Kowalski – Dyrektor Integracja LAB oraz Działu Usług Eksperckich w Fundacji Integracja. Wykładowca ergonomii na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.

Laureat m.in. Nagrody Ministra Infrastruktury oraz Medalu Stulecia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Przeprowadził blisko 1 500 audytów dostępności różnego rodzaju obiektów, w tym dworców kolejowych, lotnisk, urzędów, muzeów i teatrów, uczelni wyższych, budynków biurowych, mieszkalnych, hotelarskich, centrów handlowych i innych obiektów usługowych.

W latach 2012-2014 ekspert Narodowego Centrum Kultury w zespole sterującym programu „Rozwój infrastruktury kultury”.

W latach 2016-2017 ekspert w zespole pracującym przy Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa nad zmianami przepisów budowlanych.

Od 2020 roku członek Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Autor publikacji na temat planowania dostępności, m.in.: „Planowanie dostępności – polskie uwarunkowania prawne i praktyka” (w: Niepełnosprawność, PFRON), „ABC specjalisty. Przepisy dotyczące projektowania” oraz „ABC specjalisty. Pomieszczenia sanitarne” (w: „Architektura Murator. Warsztat architekta” 12/2016), „Stan infrastruktury budowlanej i zabezpieczeniowej w muzeach. Raport” (NIMOZ 2016), „Włącznik” (Fundacja Integracja, Warszawa 2017).

 

Karolina Wiktor
Artystka wizualna, autorka, animatorka spotkań wokół Kultury i Neuronauki.
W 2017 roku została laureatką Nagrody Katarzyny Kobro.
W latach 2001–2010 tworzyła razem z Aleksandrą Kubiak duet performerski Grupa Sędzia Główny. Prace Sędziego Głównego znajdują się w wielu kolekcjach w kraju min. w Narodowym Muzeum w Warszawie; w Muzeum Sztuki w Łodzi; w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. W roku 2006 Grupa Sędzia Główny dostaje nagrodę Telewizji Kultura; w 2007 zostaje nagrodzona w Międzynarodowym Festiwalu Performance w Trento, Włochy.
W roku 2008 Grupa Sędzia Główny dostaje Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sierpniu 2009 r. wyniku pęknięcia tętniaka i dwóch udarów nastąpił całkowity zwrot w karierze; w 2010 Grupa Sędzia Główny zostaje zawieszona a w 2013 roku docelowo zamknięta.
Obecnie, zajmuje się szeroko rozumianą poezją wizualną, konkretną, tworzeniem czcionek Braku. W swoich pracach łączy wiedzę o mózgu / kognitywistkę / neuronaukę z interakcją odbiorcy, która jest kluczowa dla rozumienia sztuki.
Przez 4 lata r. tworzyła akcję edukacyjno-kulturalnej "Kultura i Neuronauka" w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Naczelną ideą konferencji i warsztatów dialog między neuronaukami a kulturą. Do dzisiaj organizuje spotkania na temat chorób neurologicznych, głównie Udaru i Afazji w codziennym życiu.
Na zaproszenie Fundacji Teatr 21 stworzyła instruktarzowy film Niezbędnik Afazjanina w 2020r, który jest preludium do jej trzeciej książki.
Autorka blogów www.afazja.blogspot.com i www.poezjawizualna.blogspot.com, swoje doświadczenia opisała w poetyckiej książce Wołgą przez Afazję. (wyd. Zachęta, Ha!art 2014). Na przełomie 2019/2020 roku została wydana nowa książka - graficzny poemat „Pusto-stan nienawiści”. (wyd. Zachęta, 2019/2020)

Prezentowała swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych:
• Indywidualny projekt w języku gruzińskim „Gra w Litery”, w trakcie wystawy „Radical Hope”. Sztuka współczesna Polski i Europy Wschodniej w Galerii Narodowej. GNM, Dimitri Shevardnadze National Gallery; Tbilisi, Georgia (2022)
• „SamoReal” mural na wystawie „Polityki (nie)dostępności, obywatelki z
niepełnosprawnościami i osoby sojusznicze; BWA Arsenał, Poznań, (2022)
• „Niezbędnik Afazjanina” filmowy zapis spacery po ulicach Warszawy w ramach
projektu EXIT Kultura w sieci, Centrum Sztuki Włączającej, Warszawa, 2020
• „Gra w litery” na wystawie Choroba jako źródło sztuki w Muzeum Narodowym
w Poznaniu, 2019
• „Przestrzeń Dialogu”, performatywne tworzenie tekstu na Festiwalu Narracje 10
w Gdańsku Oliwa (2018)
• „Pusto-stan Nienawiści” wystawa w trakcie Festiwalu Dialogu 4 Kultur w Łodzi (2018)
• "Przypadłości Równoległe", dwukanałowe słuchowisko z udziałem aktorki Agaty Góral, Festiwalu Dotknij Teatru w Łodzi (2017)
• „Gra w litery” na wystawie Dynamika pogorszeń w Warszawie (2017)
• „Gra w litery” na wystawie Nowe ilustracje w Galerii Arsenał w Białymstoku (2016)
• La dèchirure w Atlasie Sztuki w Łodzi (2016)
• „Mapa BWA" na wystawie Tu jesteśmy” BWA Zielona Góra (2015)
Wykłady i warsztaty:
• O!SWÓJ: Używanie języka - warsztaty dla nauczycieli, Teatr 21 i Centrum Sztuki
Włączającej, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń,
Warszawa, 2022
• Warsztat "ROZUMIENIE ZACZYNA SIĘ OD EMOCJI", na studentów kierunku Arteterapii Akademii Sztuki i Projektowania w Katowicach, (2022)
• Wykład "JAK W NAGŁEJ NIESPRAWNOŚCI TWORZYĆ SZTUKĘ ZAANGAŻOWANĄ
SPOŁECZNIE - czyli Niezbędnik Afazjanina dla każdego; na studentów kierunku
Arteterapii Akademii Sztuki i Projektowania w Katowicach, (2022)
• Trzy wykłady i spotkania dla studentów Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, Warszawa (2019/20)
• Wykład „Literowanie Obrazu” w trakcie KULTURA (bez) SPACJI – o spuściźnie
awangardy we Lwowie, Centrum Historii Miejskiej, Lwów (2018)
• Z Anną Łobacz z warsztaty z cyklu „Trochę mnie gnębi towarzystwo gołębi”, Galeria Arsenał w Białymstoku (2017)
• Warsztaty dla chorych i opiekunów i www.samodzielni.pl Warszawa (2017)
• Wystawa prac VETY PILAŘOWEJ w ramach konferencji „Kultura i Neuronauki” wokół Stwardnienia Rozsianego w Narodowej Galerii Sztuki (2016)
• 2 edycja Konferencji i warsztaty „Kultura i Neuronauki” wokół Stwardnienia
Rozsianego w Narodowej Galerii Sztuki (2016)
• Od 2015 na zaproszenie Anny Łobacz roku wykłady gościnne dla studentów logopedii UW i ADS w Warszawie
• Z Marcinem Wichrowski prowadziła warsztaty na Międzynarodowej Konferencji
i Warsztatach "Think (in) visual Communications", (2015)
• Konferencja i warsztaty „Kultura i Neuronauki” wokół Afazji w narodowej Galerii Sztuki (2014)

 

Mikołaj Wierszyłłowski - Stowarzyszenie Projektowe SPFP

Projektant produktu  i architekt wnętrz. Prowadzi pracownię projektową Wierszyłłowski i Projektanci. W projektowaniu lubi różnorodność doświadczeń, zmianę, zaskoczenie. Nie lubi specjalizacji. Od wielu lat pomaga klientom zmieniać przestrzeń w której żyją i pracują, rozwijać produkty które oferują. Współpracował z wieloma znanymi markami z różnych branż np. Polską Grupą Energetyczną, YES biżuteria, Plus, Żabka, Vox meble, Noti, Instal-projekt ... Dzieli się wiedzą i doświadczeniem prowadząc warsztaty dla IWP , SWPS, School of Form. Efekty pracy pracowni prezentowane były na wielu wystawach polskiego wzornictwa, zdobywały nagrody, publikowane były w magazynach branżowych i lifestylowych. Od końca 2022 roku stoi na czele Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych SPFP, dziś Stowarzyszenia Projektowego SPFP.