Organizator:

Jak się nie zgubić, jak się odnaleźć? Projektowanie dobrej informacji

Podziel się

Dlaczego są przestrzenie, w których łatwo i bez problemu znajdujemy drogę? A w innych, pozornie prostych gubimy się? Wayfinding czyli rozwiązywanie problemów przestrzennych będzie tematem rozmowy specjalistów z dziedziny projektowania graficznego, tworzenia komunikacji wizualnej oraz architektów.

Prowadzący:

Kamil Kowalski – Dyrektor Integracja LAB oraz Działu Usług Eksperckich w Fundacji Integracja. Wykładowca ergonomii na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.

Laureat m.in. Nagrody Ministra Infrastruktury oraz Medalu Stulecia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Przeprowadził blisko 1 500 audytów dostępności różnego rodzaju obiektów, w tym dworców kolejowych, lotnisk, urzędów, muzeów i teatrów, uczelni wyższych, budynków biurowych, mieszkalnych, hotelarskich, centrów handlowych i innych obiektów usługowych.

W latach 2012-2014 ekspert Narodowego Centrum Kultury w zespole sterującym programu „Rozwój infrastruktury kultury”.

W latach 2016-2017 ekspert w zespole pracującym przy Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa nad zmianami przepisów budowlanych.

Od 2020 roku członek Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Autor publikacji na temat planowania dostępności, m.in.: „Planowanie dostępności – polskie uwarunkowania prawne i praktyka” (w: Niepełnosprawność, PFRON), „ABC specjalisty. Przepisy dotyczące projektowania” oraz „ABC specjalisty. Pomieszczenia sanitarne” (w: „Architektura Murator. Warsztat architekta” 12/2016), „Stan infrastruktury budowlanej i zabezpieczeniowej w muzeach. Raport” (NIMOZ 2016), „Włącznik” (Fundacja Integracja, Warszawa 2017).

Paneliści: 

Lech Kolasiński - artysta interdyscyplinarny i projektant. Zrealizował doktorat na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie pod opieką Prof. Czesławy Frejlich. Prowadzi pracę badawczą w zakresie projektowania uniwersalnego, architektury informacji dotykowej i dotykowej informacji zwrotnej.  Zajmuje się adaptacjami edukacyjnymi i tyflograficznymi trawestacjami dzieł sztuki dla potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku oraz malarstwem.

W roku 2021 uzyskał Nagrodę Ministra Szkolnictwa Wyższego i Nauki za prace wdrożeniową za Kompleksowe rozwiązanie Tyflograficzne dla Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Autor wystaw indywidualnych między innymi w Krakowie, Lublanie, Mariborze oraz Lecce. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Od 2014 roku pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu KEN w Krakowie.

 

Dr hab. Agnieszka Nawrocka - projektantka, badaczka i wykładowczyni w ASP w Katowicach i Wyższej Szkole Technicznej. Wraz z Justyną Kucharczyk prowadzi biuro projektowe TUKEJ specjalizujące się w projektowaniu systemów informacji wizualnej i całościowych identyfikacji, nagradzanych w konkursach krajowych i zagranicznych. Pracę zawodową ściśle łączy z działalności na uczelni, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Systemów Informacji, w ramach której wspiera również popularyzację dziedzictwa kulturowego.

 

Marta Wierusz - architekt Prowadząca zespół wnętrz w pracowni APA Wojciechowski.

  • Absolwentka Architektury  na Wydziale Architektury i Urbanistyki  Politechniki Łódzkiej, Arteterapii na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
  • Stypendystka programu Erasmus na Wydziale Architektury na Fachchoschule Mainz w Niemczech.
  • Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w pracy w branży architektonicznej, od 17 lat jako Project manager prowadzi prestiżowe projekty wnętrz komercyjnych, prywatnych i publicznych: hotele, centra handlowe, biura, projekty gastronomiczne, mieszkaniowe, placówki edukacyjno-opiekuńcze, wystawy.
  • Ekspert do spraw projektowania zrównoważonego, dostępnego, uniwersalnego i inkluzywnego, szczególnie pod kątem neuroróżnorodności użytkowników.
  • Współpraca z Atypiką Fundacją dla Neurokultury. Autorka narzędzia do audytowania przestrzeni pod kątem neuroinkluzywności.
  • Wykładowczyni na School of form- Warszawa, kierunek Wzornictwo, na kierunku „Neuroróżnorodność w miejscu pracy, inkluzywna rekrutacja i zarządzanie”, na Uniwersytecie  SWPS- Warszawa
  • Autorka wielu publikacji branżowych na łamach pism, np.: Zawód: Architekt, Builder, Snob Architect.
  • Prelegentka konferencji dot. neuroróżnorodności i projektowania, dostępnego, inkluzywnego oraz uniwersalnego.
  • Autorka narzędzia do audytowania przestrzeni pod kątem neuroinkluzywności

 

Jej celem jest poszerzanie i propagowanie wiedzy z zakresu projektowania stawiającego człowieka w centrum uwagi, wpływającego na zdrowie psychofizyczne i dobrostan użytkowników.